95
430664

Ewald Dahlskog

(Ruotsi, 1894-1950)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Ewald Dahlskog
(Ruotsi, 1894-1950)

"Spökryttaren" (Ghost rider)

Signed Ewald Dahlskog and dated -19. Canvas 81 x 65 cm.

Smärre slitage och ytsmuts,

Alkuperä - Provenienssi

Stockholms Auktionsverk, "Moderna Kvalitén", 2 - 4 November 2005, cat no. 894.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Februarigruppen 1919", 15 February - 23 March 1919, cat no. 15.

Muut tiedot

Folke Holmér och Bo G. Wennberg i förordet till Nationalmuseikatalog till utställningen "Den unga expressionismen 1944", s 25-26.
"I Liljevalchs konsthall utställde den s.k. "Februarigruppen 1919" nämnda år, prereseterande en avgjort romantisk riktning i det nya måleriet. Förkärleken för ett mörkt patetiskt färganslag delades av flera av gruppmedlemmarna, såsom Einar Forseth och i äldre ting av Ewald Dahlskog".