Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
17
437021

Prins Eugen

(Ruotsi, 1865-1947)
Lähtöhinta
200 000 - 225 000 SEK
19 000 - 21 400 EUR
21 800 - 24 500 USD
Vasarahinta
150 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Prins Eugen
(Ruotsi, 1865-1947)

"Det klarnar" (Skies clear, scene from Tyresö)

Signed Eugen. On verso dated Tyresö 1904 and inscribed with dedication: "Gåfva till Stockholms Högskolas Studentförening från Eugen". Canvas 100 x 160 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Stockholms Studentkår.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Prins Eugen. Målningar, akvareller, teckningar", 10 January - 8 February 1925, no. 52 (under the title "Det klarnar, Tyresö").

Kirjallisuus

Georg Pauli, "Eugen. Målningar. Akvareller. Teckningar", 1925, illustrated p. 41.
Inga Zachau, "Prins Eugen -nationalromantikern", 1989, mentioned p. 189.

Muut tiedot

The lot is probably the first version of "Det klarnar efter regn" from the same year, now in the collections of Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm (WE 200).