339
475014

KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Vasarahinta
15 000 SEK

Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko; efter konung Carl then tolftes befalning medh förriga editioner jämnförd; summarier, och marginalier å nyo öfwersedde; concordantier, och anmärckningar förökade; nya register, och biblisk tideräkning inrättade; medh mera, som företalet närmare vthwisar. Medh kongl. maj:tz allernådigsta frihet. Stockholm, tryckt vthi sal. Henrich Keysers tryckerij, åhr 1703.
[96] , 192 p., p. 195-381, 384-962; [1] errata leaf., 2 ill titelpages, 8 ill.
Contemporary binding in full calf over wooden boards. Brass clasps. Folio.

Slitage, fläckar, missfärgningar, flera blad med lagning och riss samt veck. Smärre insektsangrepp. Mindre sprickor i bandet.

Muut tiedot

Skyddsask medföljer.