366
470273

A Gustavian 18th century commode by Georg Haupt (not signed), master 1770.

Lähtöhinta
2 000 000 - 2 200 000 SEK
177 000 - 194 000 EUR
184 000 - 203 000 USD
Vasarahinta
2 900 000 SEK

Length 89, width 47, height 81,5 cm.

Kirjallisuus

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar 92, 1979, jfr:
byrå nr 40 (såld på Bukowskis höstauktion 2008, auktion 550, katnr 1481,
byrå nr 41 (såld på Bukowskis höstauktion 2006, auktion 542, katnr 1095), samt byråar nr 43 och 57.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, jfr båda urnmodellerna på byråar avbildade sid. 164 (samma som Lagerquist nr 43) resp. sid. 165 (parbyråar sålda på Bukowskis vårauktion 2003, auktion 528, katnr 712).

Muut tiedot

Det hörde inte till ovanligheterna att 1700-talets möbelmästare inte signerade sina arbeten. Ofta gjorde slutkunden en beställning direkt från mästaren varför en signering var överflödig. Detta gällde även Georg Haupts arbeten. Hans oslagbara skicklighet i jämförelse med sina skråbröder röjer dock upphovsmannen bakom de osignerade möblerna. Auktionens byrå vittnar om Haupts unika känsla för harmoniska proportioner, stilsäkra inläggningar och konsekventa inlagda skuggningar. Frontens klassicerande urna är i det närmaste identisk med urnor på två byråar som Haupt signerade och daterade 1777 (se M. Lagerquist, byrå nr 41 och 43). Auktionens byråsidor pryds även av en annan högre urnmodell som återfinns på tre andra byråar av Haupt, varav en signerad och daterad 1777 (Lagerquist byrå nr 40), en signerad byrå (Lagerquist byrå nr 57), samt parbyråar avbildad i Sylvén sid. 165. De samstämmiga dekorelementen med snarlika byråar från 1777 tyder på att Georg Haupt har tillverkat auktionens byrå under 1770-talets slut.