452
466867

Eight Gustavian chairs by L. Söderholm, master 1785.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
42 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade. Kannelerade kopplade ben, sarg med hörnfleuroner. Rak genombruten ryggbricka. Lös stoppad sits. Alla signerade LSH och sex med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift inköpta på auktion på Rådan gård i Sollentuna 1933.

Muut tiedot

Mästare i ämbetet ca 1785, burskap 11 maj 1790. Ephraim Ståhl gick i lära hos Söderholm.