675
447720

MEDALJ, Polens seger över Ryssland vid Smolensk 1634 och stilleståndet med Turkiet och Sverige förlängt vid

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Vasarahinta
55 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Stumsdorf 1635.
Polska kungen Wladislaw IV och Herman Christoph Radziwill, båda till häst, tar emot den ryska kapitulationen DEI…=Under Guds den allsmäktiges ledning och med hjälp av den obesegrade Wladislav IV:s, konung över Polen och Sverige, vapen befriades Smolensk från belägring, ryssarna underkuvades och härförare släpades i stoftet. Signerad S D)(Den polske kungen till häst mottar olivkvistar från tre turkar och tre svenskar framför sin armé och bekransas av en ängel i skyn. Nederst på marken 1636. Graverad av Sebastian Dadler 1636. Silver 7,9 cm 148 g.

A pleasant piece, the fields at the top on obverse and reverse tooled.

Alkuperä - Provenienssi

Sten Röings samlingar

Kirjallisuus

Hildebrand 6. Maué 38.