80
465592

Anders Zorn

(Ruotsi, 1860-1920)
Lähtöhinta
1 000 000 - 1 500 000 SEK
95 500 - 143 000 EUR
108 000 - 163 000 USD
Vasarahinta
1 050 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Anders Zorn
(Ruotsi, 1860-1920)

"På den blågrå skinnsoffan" (On the blue-grey leather couch)

Signed Zorn and dated 1916. Canvas 64 x 100 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm, 1944.
Private collection.

Näyttelyt

Konstföreningen, Stockholm, Zorn's exhibition in support of "Röda stjärnan", 18 Februari - 10 March 1918, no. 23 (under the title "Skinnsoffan").

Kirjallisuus

Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, mentioned p. 502 and 523, also catalogued (erroneously) under year 1914, p. 554.
Hans Henrik Brummer, ZORNMCMLXXXIX, 1989, mentioned p. 282 (under the title "På lädersoffan").
Hans Henrik Brummer, "Till ögats fröjd och nationens förgyllning- Anders Zorn", 1994, mentioned and illustrated in interior photograph from the exhibition Röda Stjärnan, p. 272 (under the title "På lädersoffan").

Muut tiedot

.