299
524826

Pablo Picasso

(Espanja, 1881-1973)
Lähtöhinta
550 000 - 750 000 SEK
49 200 - 67 000 EUR
52 100 - 71 100 USD
Vasarahinta
500 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Pablo Picasso
(Espanja, 1881-1973)

"Femme au corsage à fleurs"

Lithograph, 1958, on Arches paper, signed in pencil and numbered 44/50. I. 64 x 48 cm. S. 66 x 50,1 cm.

Pale time staining, mat staining. Small defect to upper edge of sheet.

Kirjallisuus

Bloch 847. Mourlot 307.

Muut tiedot

Jacqueline (född Roque) och Picasso träffades 1953 och hon kom att bli hans andra hustru. De var tillsammans i närmare 20 år, Jacqueline intog således en särställning bland de kvinnor som figurerat i Picassos liv. Hon hade just fyllt 27 år och arbetade med försäljningar på den studio där Picasso tillverkade sina keramiska alster. Sin unga ålder till trots hade Jacqueline redan stor livserfarenhet - hon hade varit gift och genomgått en skilsmässa, levat i det franska koloniala Västafrika och hon hade ett litet barn.
I sin roll som konstnärens musa och i sin relation med Picasso bidrog hon med stabilitet och hängav sig helhjärtat åt hans konstnärliga skapande. Jacqueline organiserade och administrerade alla detaljer och förehavande såsom utställningar och dokumentation, i Picassos liv.
Jacquelines vackra avbild förekommer i otaliga verk av Picasso och naturligtvis på många porträtt. "Femme au Corsage à Fleurs" hör till en serie litografiska porträtt som tillkom i slutet av 1950-talet. Man talar om Picassos tid med Jacqueline som en särskild epok i konstnärens oeuvre - det är under den här tiden som han skapade serier av variationer på gamla mästares verk, och grundligt undersöker temat med konstnären och hans modell. Han arbetar intensivt med skulptur och låter sin kreativitet ge nytt liv åt grafiken.

Luo tili Bukowskilla
  • Aloita myyminen ja ostaminen
  • Tallenna suosikkiesineitä
  • Tallenna hakuja
Onko sinulla jo asiakastili?