248
520674

Cindy Sherman

(Yhdysvallat, Syntymävuosi 1954)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Cindy Sherman

"Untitled"

Signed Cindy Sherman and dated 1985 and numbered 39/125 on verso. C-print, image 35.5 x 35.5 cm. Sheet 50.5 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Metro Pictures, New York. Acquired in 1987.

Muut tiedot

Under 1970-talet och framåt kom diskussioner kring fotografi som dokumentärt medium att bli en viktig del i många konstnärskap. Man frångick tanken om att fotografiet skulle återspegla verkligheten och började intressera sig för hur man med kamerans hjälp kunde konstruera nya identiteter. Sherman är en av de konstnärer som dragit diskussionen till sin spets då hon i serie efter serie fotograferat sig själv i olika identiteter och situationer.