Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
1470
501731

A Gustavian late 18th century commode by J Hultsten, master 1773.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Vasarahinta
60 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerad med färgat lövträ, jakaranda och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av lagergirlander och rosetter. Signerad på främre vänster hörn "Hultsten". Längd 114, bredd 55, höjd 85,5 cm.

Repaired stone top.