1760
520200

MATTA, semiantik Kirman/Yesd, ca 478 x 303 cm.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ljust kamelhårsfärgad botten med rader av stora och små blomstermedaljonger. Bred huvudbård med färger och mönster som mittfältet.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna med trampveck och obetydliga skador.

Alkuperä - Provenienssi

Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm.