Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
26
571031

Axel Olson

(Ruotsi, 1899-1986)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
29 100 - 33 900 EUR
33 300 - 38 800 USD
Vasarahinta
210 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija Taide, Johtava Asiantuntija Grafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Axel Olson
(Ruotsi, 1899-1986)

Abstract still life

Dated 1932. Mixed media on canvas laid down on panel 45.5 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Private collection, Sweden.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen", 25 februari - 19 mars 1939, cat no 263.
Riksförbundet för bildande konst, "Abstrakt konst", 1947, cat no 44.
Konstakademien, Stockholm, "Halmstadgruppen 1929 - 1949", April 1949, cat no 128.
Folkrörelsen konstfrämjande, Stockholm, "Halmstadgruppen", 1954, cat no 28.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Halmstadgruppen 60 år", 7 April - 4 June 1989, cat no 217 (according to label on verso).

Kirjallisuus

Viveca Bosson (red.), "Halmstad-Berlin-Paris. Målar-resa genom 20-talet", 1984, illustrated full page p. 292.
Viveka Bosson, "Halmstadgruppen. Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst", 2009, illustrated in colour p. 138 (with wrong measurements).