52
527101

Gideon Börje

(Ruotsi, 1891-1965)
Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Gideon Börje
(Ruotsi, 1891-1965)

View over Stockholm from the window

Signed G. Börje and dated 1919. Panel 37 x 46 cm.

Muut tiedot

Gideon Börje var en svensk bildkonstnär, född i Stockholm, som debuterade under 1910-talets senare hälft som naivist. Han omnämns ofta i samma andetag som Eric Hallström. Efter resor till Frankrike och Italien på 20-talet kom hans måleri att präglas desto mer av en klar formgivning och klassisk balanserad komposition. Under 30-talet vidgas hans färgregister och han ägnar sig åt att måla det norrländska landskapet. Gideon Börje ingick i konstnärsgruppen Färg och Form.

Han målade gärna interiörer och stilleben och anses utan tvivel vara en av våra bästa målare av blomsterstycken. I auktionens målning framställs en enkel vardagsverklighet, vyn över Stockholm skymtas bakom skira gardiner och en doftande blomsterbukett. Interiörer från de borgerliga hemmens värld var ett av de återkommande motiven från Gideon Börjes tidigare verk – liksom i detta verk daterat 1919.