234
581987

Irving Penn

(Yhdysvallat, 1917-2009)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Vasarahinta
150 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Irving Penn
(Yhdysvallat, 1917-2009)

"Motorcycle Policeman, New York 1951"

Signed Irving Penn and dated July 1976 and numbered 7/23 on verso. Also stamped "Handcoated by the photographer" and "Photograph by Irving Penn copyright 1951 by the Condé Nast Publications Inc." on verso. Platinum Palladium, image 49.5 x 36.5 cm. Sheet 57 x 45.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Camera Obscura, Stockholm.

Näyttelyt

Camera Obscura, Stockholm, "Irving Penn", 9 August - 27 September 1980.

Kirjallisuus

Irving Penn, "Moments preserved : eight essays in photographs and words", 1960, illustrated fullpage p. 178.
Irving Penn, "Passage: A work record", 1991, illustrated fullpage p. 117.
Virginia A. Heckert and Anne Lacoste, "Irving Penn Small Trades", J. Paul Getty Museum, 2009, illustrated fullpage pl. 87.

Muut tiedot

Det var under ett modeuppdrag 1950 i Paris för Vogue som Penn tog tillfället att bjuda in polismän, gatsopare, bagare och andra små yrkesgrupper till sin portabla studio och bad dem posera med sina arbetskläder och redskap. Följande år fortsatte han sitt projekt i London och New York. Detta blev sviten ”The Small Trades”.

År 2008 förvärvade The J. Paul Getty Museum, Los Angeles, 252 bilder i denna serie. Sviten visades för första gången i sin helhet på utställningen "The Small Trades" på Getty Center september 2009 - januari 2010.

Förutom det konstnärliga bidraget och Penns speciella tolkning av både kommersiella uppdrag och sina egna projekt har han mer än någon annan fotograf förstått och utvecklat Platina Palladium-tekniken till fulländning. Irving Penn var som modern fotograf, en av de första som tog fram och började arbeta på nytt med denna gamla metod från 1800-talet. I vår digitala värld kan alla analoga framställningsmetoder, som både platina palladium och gelatinsilverfotografi är, betraktas som antikviteter idag.

Platina Palladium är en komplicerad framställningsmetod som bygger på att man tar bort alla biprodukter så att endast ädelmetallerna är kvar på det handgjorda pappret. Det gör att fotografiet är extremt hållbart. Allt görs för hand. Den mycket giftiga lösningen Platina Palladium läggs på speciellt akvarellpapper, för att till sist exponeras i UV-ljus. Förr lade man ut fotot i solen. Nu används UV-lampa.