1450
569405

A pair of gilt and patinated bronze table lamps signed and dated by Henry Dasson 1877.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Vasarahinta
26 000 SEK

Height 58 cm, height incl. shade 86 cm.

Muut tiedot

Henry Dasson (1825-96) var en av de mest framstående tillverkarna av högklassiga möbler och bronser under 1800-talet i Paris. Han specialiserade sig på att kopiera exklusiva 1700-talsmöbler och konsthantverk. De förgyllda bronserna är av högsta kvalitet och för att uppnå den vackraste förgyllningen tillämpade han den farliga tekniken att brännförgylla med hjälp av kvicksilver. 1894 lade han ner sin verksamhet.