1496
585256

A pair of French Empire early 19th century urns.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gilt and patinated bronze, red marble. Height 34,5 cm.

Två små bristningar vid mynning under den förgyllda ringen. Metallfoten med mindre bucklor. Patineringen ställvis med slitage.