592082

640. KARL NORDSTRÖM, "Trädgård, Grez".

Signerad Karl Nordström. Utförd 1885. Duk 60 x 23 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i advokat Henrik Nordmarks samling, Djursholm.
Därefter i arv.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK/10 940 - 13 676 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
110 250 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning - Utställning av Carl Eldh och Karl Nordström", 21 oktober - 20 november 1955, kat nr 436 (under titeln"Studie till 'Betraktelser' ").

Lisätietoja

När Karl Nordström år 1884 återvände till Grez-sur-Loing efter en tids vistelse i Sverige gjorde han en ny samt livsavgörande bekantskap. I konstnärskolonin fanns nämligen trägravören Tekla Lindeström med vilken Nordström snart var hemligt förlovad.

Sixten Strömbom skriver i ”Konstnärsförbundets historia”, 1945: ”Den lycka deras förening skänkte honom, kom också till uttryck i hans måleri. Sommarens idylliska pasteller och oljemålningar –med och utan fästmöns bild- stråla av ömhet och mjuk färgrikedom”.

Katalognumret är en förstudie till Nordströms, i Grez år 1885 utförda, målning ”Betraktelser” (pastell och gouache på duk, 63 x 48 cm, privat ägo) vilken såldes på Bukowskis Klassiska vårauktion 2007. I ”Betraktelser” möter vi samma eleganta stol i samma blomstrande trädgård, dock med den skillnaden att den älskade Tekla då sitter på stolen.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Pedro Westerdahl

Tukholma

Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide

+46 8-614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Rekisteröidy