556681

660. GOTTFRID KALLSTENIUS, Villa d´Este vid solnedgång.

Signerad G. Kallstenius. Duk 36 x 42 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

H. Strandell, inköpt ifrån konstnären enligt inskription av konstnären på etikett a tergo.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK/2 735 - 3 282 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
39 200 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Täydennyslista

Signerad G. Kallstenius. / Signed G. Kallstenius.

Lisätietoja

Kallstenius vistades i Italien 1893-94. Enligt Å. Frosteryd Jägerhorn, "Gottfrid Kallstenius - I tusen tallars skugga", 2010, s. 93, är några av Kallstenius vackraste målningar från den här perioden de han målade från Villa d´Este i Tivoli utanför Rom.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Pedro Westerdahl

Tukholma

Pedro Westerdahl
Asiantuntija – 1800- ja 1900-lukujen klassinen taide

+46 8-614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili