710
593485

Anders Zorn

(Ruotsi, 1860-1920)
Lähtöhinta
525 000 - 600 000 SEK
46 300 - 53 000 EUR
48 300 - 55 200 USD
Vasarahinta
920 000 SEK
Anders Zorn
(Ruotsi, 1860-1920)

"Mefisto (Consul Dahlander)"

Signed Zorn. Executed in Madrid in June 1884. Watercolour 35.5 x 27.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
The collection of Mr. Emil Hultmark Ph. D. , Stockholm (acquired through the above in 1930).
Bukowskis Konsthandel, Stockholm.
The collection of Mr. J.E. Bäckström, Sundsvall (acquired through the above in the 1940's or 1950's).
Thence by descent.

Näyttelyt

Kungl. Akademien för de fria konsterna (The Royal Academy of Arts), Stockholm, "Emil Hultmarks samling", 1942, no. 201 (under the titlel"August Hagborg [1852-1921] kostymerad som Mefisto").
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Anders Zorn. Till ögats fröjd och nationens förgyllning", 15 September - 11 December 1994, no. 8.
Göteborgs Konstmuseum, Gothenburg, "Anders Zorn. Till ögats fröjd och nationens förgyllning", 26 December 1994 - 26 March 1995, no. 8.

Kirjallisuus

Veckojournalen, 26 September 1920, illustrated.
Maj Sterner, 'Fil. dr. och Fru Emil Hultmarks hem, Birger Jarlsgatan 32, Stockholm', article in "Svenska hem i ord och bilder", 1936, mentioned ("den betydande akvarellen 'Mefisto' av Zorn") and illustrated half page in interior photo (Alkov i herrummet), p. 181.
Kulturens värld, no. 4, November 1994, illustrated in colour.

Muut tiedot

.