768
591000

Anders Zorn

(Ruotsi, 1860-1920)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Anders Zorn
(Ruotsi, 1860-1920)

ANDERZ ZORN, etching (II state of II), 1896, signed in pencil.

"Solnedgång III". P. 24 x 15.8 cm. S. 30 x 20.4 cm.

Kraftigt gulnad kant efter passepartout. Fläckar övre höger hörn. Lagningar högre marginal. Rester av papperstejp och tidigare montering a tergo. Uppfäst med papperstejp längs övre marginal.

Alkuperä - Provenienssi

The Collection of Thorsten Laurin, Stockholm

Kirjallisuus

Dealteil 108. Asplund 110. Hjert & Hjert 230.