11
648066

Erik Olson

(Ruotsi, 1901-1986)
Lähtöhinta
700 000 - 800 000 SEK
61 800 - 70 600 EUR
64 500 - 73 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Erik Olson
(Ruotsi, 1901-1986)

"Blå figur" (Blue figure)

Signed Erik Olson and dated 1928. Verso inscribed with personal dedication: Till min käre vän Otto G som ett litet minne av samvaron i Paris och föredraget i Halmstad den 3.12. Erik O.". Canvas 43 x 43 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Originally in the collection of artist Otto G. Carlsund (as a gift directly from the artist).
Private collection, Sweden.
Bukowski Auktioner, Stockholm, Sale 515, "Moderna + contemporary & design", 2 - 4 May 2000, lot 22.
Private collection, Stockholm (acquired at the above Sale).

Näyttelyt

"Konstutställningen", Halmstad, Sweden, 20 June 1929, no. 15.
Dansmuseet, Stockholm, "Konkret - Rörelser i nordisk konst under 1900-talet", 27 April - 3 June 2001, no. 64.

Kirjallisuus

"Konkret - Rörelser i nordisk konst under 1900-talet", Dansmuseiskrift n:o 40, Stockholm 2001, no. 64.

Muut tiedot

.