116
643540

Robert Jacobsen

(Tanska, 1912-1993)
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Vasarahinta
110 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Robert Jacobsen
(Tanska, 1912-1993)

"Manekenpers"

Executed in 1955. Iron. Height 68 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Harry Lund (owner of Harry Lund Fine Art), Stockholm.
By descent.

Muut tiedot

Robert Jacobsen började redan före andra världskriget att arbeta med skulpturer, i början utförda i trä och sten. 1947 bosatte sig Robert Jacobsen i Paris och ändrade formspråk för att skapa abstrakta stålkonstruktioner där linje och form spontant fördes samman och blev en sammanhållen skulptur. Han påverkades starkt av den spanske skulptören Gonzalez som verkade för världskriget.
Många tror att Jacobsen tillhörde Cobra gruppen, men egentligen ingick han framförallt i den grupp av konstnärer och skulpturer som den berömda franska galleristen Denise René samlade runt sitt galleri i Paris, som med tiden blev legendariskt. På 1950-talet hyllade Stedjelijk Museum i Amsterdam hans konstnärsskap med en egen retrospektiv utställning.