206
628808

Sam Francis

(Yhdysvallat, 1923-1994)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Vasarahinta
240 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Sam Francis
(Yhdysvallat, 1923-1994)

"Composition"

Signed Sam Francis and dated 1959 on verso. Gouache and oil on paper 19.5 x 15 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Couturier & Cie, Paris.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
The collection of Charles Nilsson, Stockholm (acquired from the above mentioned).
Private collection, Sweden.

Muut tiedot

"Jag målar tiden". Sam Francis tycks ha sett sin konst och sin egen existens som delar av ett ständigt pågående flöde, vi är alla mitt inne i tidens och rummets centrum. Skapandet är en del i en ständigt pågående tillväxtprocess, en fusion av tidigare erfarenheter som kontinuerligt smälter samman med nya och omformas, där färger och former växer i och ur varandra i en obruten följd, som i en enhetlig jämn våg. Färg var för Sam Francis mer än bara ett medium, den hade ett eget uttrycksfullt liv, den var bärare av känslor, närmast helig.
Auktionens "Compostion" är ett fint exempel på Sam Francis konst under 1950-talet och den abstrakta expressionismen under denna period. I färg och uttryck ansluter den till de stora dukar och muralmålningar han utförde under 1950-talets slut, med dropp- och rinn-teknik i kontrasterande färgkompositioner.
Vi står här inför ett fönster mot en vad som kan beskrivas som en luftvy, med fritt svävande droppar. I övre vänstra hörnet en blåsvart molnliknande formation som elegant balanseras mot det gula fältet på motstående sida. Kringdrivande droppar av orange, rött, gult och blått skapar en harmoni mellan täthet och öppenhet, mellan färg och ljus.