44
627594

Leander Engström

(Ruotsi, 1886-1927)
Lähtöhinta
2 500 000 - 3 000 000 SEK
221 000 - 265 000 EUR
230 000 - 276 000 USD
Vasarahinta
2 400 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Marcus Kinge
Tukholma
Marcus Kinge
Asiantuntija taidegrafiikka
+46 (0)739 40 08 27
Leander Engström
(Ruotsi, 1886-1927)

"Den givmilde gossen"

Signed Leander Engström. Executed in 1922. Canvas 105 x 83 cm.

Täydennyslista

Georg Nordensvan, "Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932", SAK, 1932, illustrated full page in colour opposite p. 270.

Alkuperä - Provenienssi

Dir Robert Malmqvist, Stockholm.
Subsequently by descent.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Leander Engström - Minnesutställning", 1928, cat no 112.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Leander Engström", 19 September - 30 November 1986, cat no 75.
Museet Kulturhuset, Borås, "Leander Engström", 1986-87, cat no 75.

Kirjallisuus

Nils Palmgren, "Leander Engström", 1939, illustrated p. 101.
Hans-Olof Boström, Åke Fant och Dag Widman, "Leander Engström", 1986, illustrated in colour full-page image 75.

Muut tiedot

Vid första världskrigets slut tog många svenska konstnärer chansen att resa ut i Europa och utvecklas genom studier av konsten på museer och genom att möta andra konstnärskollegor. 1921 bestämde sig Leander Engström för att tillsammans med vännerna Einar Jolin och Gregor Paulsson resa iväg med sikte på Italien. Väl på plats blev Leander helt betagen av det böljande landskapets skönhet och bestämde sig för att bosätta sig i Toscana. Det italienska renässansmåleriet påverkade honom starkt och kom att inspirera honom till att omforma både formspråk och färgbehandling mot en ”modernare tappning” av renässansens måleri. Konsthistorikern Åke Fant skriver i sin bok om konstnären "På nyåret 1921 flyttade Leander Engström med familjen till Florens och slog sig snart ned i Settignano utanför staden. Vid den här tiden börjar en ny fas i hans måleri. Motiven var italienska landskap och porträtt sedda på ett helt nytt sätt. Bland ungrenässansens målare fann han ett uttryck som stämde överens med hans egna konstnärliga strävandena”.
I Italien umgicks familjen Engström intensivt med konstnären Arvid Fougstedt och hans familj, vilket även resulterade i en konstnärlig påverkan sinsemellan för de båda konstnärerna. Fougstedt som arbetade med ett detaljerat måleri vilket sedermera kom att benämnas som ”den nya sakligheten” förde Leander Engström mot ett mer detaljerat måleri än det han tidigare utfört. Kombinerat med studierna av de tidiga italienska målarna Giotto, Lorenzetti och Gaddi som just uttryckte något som han själv sökt förändrades hans måleri radikalt under dessa år. Han beundrade också det medeltida måleriet som var strängt geometriskt uppbyggt med inslag av arkitektoniska element. Med hjälp av dessa influenser skapade han ett stiliserat formspråk som han blev ganska ensam om bland sina samtida svenska konstnärer. Några få andra sökte samma linje, bl a kan nämnas Gösta Adrian-Nilsson och hans teser som han 1922 publicerade i den lilla boken ”Den gudomliga geometrien”.
I "Den givmilde gossen" som är utförd 1922 har den ytmässiga karaktären som Leander Engström funnit, de rena, stora färgfälten som ger kompositionen en monumental verkan. Målningen är utan tvekan ett av hans främsta verk från den italienska perioden. Gossen som matar duvor är avbildad i profil i förgrunden, med stor sannolikhet en av konstnärens tvillingssöner Tord eller Kjell. I bakgrunden stegrar sig det italienska landskapet och Leanders kärlek till renässanskonstnärerna är tydlig. Färgskalan är sval och harmonisk och karakteristisk för hans måleri under denna lyckliga period som han tillbringade i Toscana tillsammans med sin familj. ”Den givmilde gossen” har varit i privat ägo sedan 1920-talet då den inköptes direkt av konstnären och har sedan dess skänkt tre generationer glädje.

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

286. Mamma Andersson, 'All They Had To Do Was Dream'.
Lähtöhinta
1 000 000 - 1 200 000 SEK
Tarjoushistoria
1 250 000

tarjouksesi
1 200 000

tarjouksesi
1 150 000

tarjouksesi
1 100 000

tarjouksesi
1 050 000

tarjouksesi
1 000 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
1 250 000 SEK