503
638614

A pair of Axel Einar Hjorth stained pine 'Sandhamn' armchairs, Nordiska Kompaniet Sweden 1932.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, lös ryggbricka med tvärslåar, lösa stoppade plymåer i sits och rygg, klädda i grårandigt tyg. Märkta med metallbricka.

Alkuperä - Provenienssi

Comes from a cabin at Blidö, Stockholm Archipelago, built in 1930, which was equipped with pine "Sport's Cabin furniture" from Nordiska Kompaniet.

Muut tiedot

Ritningen daterad 1929.

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

252. Carl Malmsten, a richly inlayed table, executed by master cabinet maker Albin Johansson, Stockholm 1938.
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
Tarjoushistoria
135 000

tarjouksesi
130 000

tarjouksesi
125 000

tarjouksesi
120 000

tarjouksesi
115 000

tarjouksesi
110 000

tarjouksesi
105 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
135 000 SEK