1035
665080

Per Krafft d.ä.

(Ruotsi, 1724-1793)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Per Krafft d.ä.
(Ruotsi, 1724-1793)

The Pauper & La Vielleuse

Canvas 65,5 x 53 cm, 66 x 53 cm. Period gilded frames.

Täydennyslista

Per Krafft the Elder, attributed to.
Estimate SEK 80-100.000.

Alkuperä - Provenienssi

According to the reverse formerly in the coll of Carl Gustaf Tessin, Åkerö.

Kirjallisuus

Hillevi Pettersson, "Porträttmålaren Per Krafft dä:s verksamhet utomlands 1745-1768", 1994, compare ill 39-40, p 57-59, p 156, no 39 & 40.
Carolina Brown, "Liksom en herdinna-litterära teman i svenska kvinnoporträtt under 1700-talet", 2012, about the subject see p 224ff.

Muut tiedot