1177
646408

A late Gustavian commode by Jonas Hultsten, master 1773.

Lähtöhinta
80 000 - 90 000 SEK
6 980 - 7 850 EUR
7 300 - 8 210 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Length 115, width 55, height 87 cm. Key included.

Later stone top.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift: Byrån köptes i Paris av Klas Fåhraeus. Byrån har stått på Högberga
gård på Lidingö (numera konferensanläggning). Klas Fåhreus (1863-1944)
var en förmögen konstsamlare, mecenat och skriftställare som umgicks
med sin tids konstnärer och kulturpersonligheter. Klas Fåhraeus lät
bygga Högberga gård 1909 -1911 som kombinerad bostad och konstgalleri.

Muut tiedot

Kommerskollegium påbjöd 1766 att nya möbler, som anmälts för export, skulle förses med exportstämpel "tre kronor EXP". Under 1700-talet dominerade den merkantilistiska politiken med mål att uppnå positiv handelsbalans. Tanken var att landets rikedomar skulle byggas genom att exportera så mycket som möjligt och importera så lite som möjligt. Den inhemska tillverkningen skyddades genom importtullar och exporten subventionerades genom exportpremier. Exporten av de stockholmstillverkade möblerna gick i huvudsak till Östersjöområdet, främst till Svenska Pommern, Ryssland och Danmark.