1241
645245

Four Gustavian chairs by Johan Petter Mansnerus, master 1783.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Vasarahinta
12 000 SEK

Bonad björk. Genombruten rygg med snidad vinranka. Lös stoppad sits. Samtliga signerade IPM.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift köpta 1939 i Hamrånge och ska ha tillhört B. von Schinkels samling på slottet vid Axmar bruk, Gästrikland.