Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1345
662693

A Louis XVI late 18th century mantel clock.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 960 - 2 180 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gilt bronze and marble. Dial marked "Piolaine A Paris" (Michel-Francois P. master in Paris 1787). Length 45, height 73 cm.

Damages, repairs.

Alkuperä - Provenienssi

Björnsnäs herrgård, Östergötland.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i salongen sid. 25.