489
575114

A Swedish 18th century silver sugar-casket, marks of Anders Morman, Stockholm 1780.

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Engraved underneath. Length 14 cm, weight 400 g.

Minor split.

Täydennyslista

Import VAT will be charged on the hammer price on this lot, 12%.

Tuontiarvonlisävero

Alkuperä - Provenienssi

The silver collection of Rolf Andersson (1928-2011).

Kirjallisuus

Svenskt Silversmide, del II, plansch 523, 524, sida 207.

Muut tiedot

Kofferdikaptenen Gustaf Fredric Walis förolyckades under resa till Lissabon i oktober 1781 då han "med skiepp och manskap olyckl omkommit". Detta framgår av bouppteckningen av den 16 Januari 1783. Han bodde då i Stockholm, trol i Katarina, där en son föddes 1780.

I bouppteckningen återfinnes sockerskrinet No 418 av Anders Morman under rubriken "Oförgyllt silfwer" såsom "1 Såcker dosa" med vikten 30½ lod.

Den "Borgmästare C Lebel" som gåvoinskritionen syftar på var troligen (mycket, så ...) Casper Lebell d y hemmahörande i Kristinestad i Österbotten (Finland); se http://www.blf.fi/artikel.php?id=5127
"C M Nyström" syftar med största säkerhet på grosshandlaren Carl Magnus Nyström, död 1792-03-23 i Storkyrkoförsamlingen. Han var fadder vid sonen Johan Gustaf Wallis dop 1780-02-19 i Katarina.

 Piilota
 Näytä lisää

Contemporary Art & Design 654

385. Nathalie Djurberg & Hans Berg, 'The Brain Has Corridors - Rat Bride'.
Lähtöhinta
600 000 - 800 000 SEK
Tämänhetkinen tarjous:
- SEK