933
649199

Jenny Nyström

(Ruotsi, 1854-1946)
Lähtöhinta
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Vasarahinta
800 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Jenny Nyström
(Ruotsi, 1854-1946)

"Konvalescenten" (The Convalescent)

Signed Jenny Nyström and dated Paris 84. Relined canvas 154 x 115 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Editor Ralph Grönwall, Johanneshov (Stockholm).
Beijers Auktioner, Stockholm, "Klassiska vårauktionen", 26-28 April 1989, lot 275.
Private collection (acquired at the above Sale).

Näyttelyt

The Salon, Paris, 1884.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Jenny Nyström", 26 December 1977 - 12 February 1978 (illustrated full page in the catalogue, p. 23).
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "De drogo till Paris. Nordiska konstnärinnor på 1880-talet", 16 September - 6 November 1988, no. 69 (illustrated full page in the catalogue p. 90).
Nationalmuseum, Stockholm, "Jenny Nyström. Målaren och illustratören", 10 October 1996 - 19 July 1997, no. 16.

Kirjallisuus

Ny illustrerad Tidning 37, 1884.
Gunnel Forsberg Warringer, "Jenny Nyström. Konstnärinna", 1992, mentioned p. 36, illustrated full page in colour, p. 37 and listed in the Chronology p. 102.
Margareta Gynning (Ed.), "Jenny Nyström. Målaren och illustratören", exhibition catalogue, Nationalmuseum, Stockholm, 1996, mentioned pp. 20-21 and illustrated in colour p. 21.
Stig Lindholm, "Jenny Nyströms samlade verk. Med penseln som trollspö. Del I - Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar", 2004, catalogued p. 14, mentioned p. 10 and illustrated in colour p. 25.

Muut tiedot

.