Ei yhteyttä palvelimeen
Online-teemahuutokaupat
Helsinki Spring Sale F613
Huutokauppa:
Classic Art Online F667
Huutokauppa:
Contemporary Art Online – Summer Edition F639
Huutokauppa:
A collection of silver art by Lars Arby E1168
Huutokauppa:
Swedish Modern Lighting – Summer Edition E1144
Huutokauppa:
Fashion June Edition E1163
Huutokauppa:
Garden Party E1208
Huutokauppa:
952
666255

Gottfrid Kallstenius

(Ruotsi, 1861-1943)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 720 - 5 660 EUR
5 190 - 6 220 USD
Vasarahinta
70 000 SEK
Tietoa ostamisesta
Gottfrid Kallstenius
(Ruotsi, 1861-1943)

"Sommar" (Summer)

Signed G. Kallstenius. Canvas 50 x 158 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the estate of artist Isaac Grünewald (on verso certified by his son Iván Grünewald).

Kirjallisuus

Åsa Frosterud Jägerhorn, "Gottfrid Kallstenius – I tusen tallars skugga", 2010, compare "Venus med amoriner" illustrated in colour, pp. 164–165.

Muut tiedot

I den svenska konsthistorien är Gottfrid Kallstenius mest ihågkommen för sina nordiskt nationalromantiska landskap med de karakteristiskt knotiga tallarna. I själva verket är det den ofta dramatiska himlen och ljuset som står i centrum i hans verk. Vid sidan om stämningsmåleriet utförde Kallstenius även en del offentliga dekorationer, däribland en stor väggmålning till Kungliga Dramatiska teaterns foajé samt de mosaiker över konstens tre muser som pryder ingången till Konstakademien.

"Sommar" utmärker sig i Kallstenius oeuvre både vad gäller motiv och färgval. Han avbildade sällan människor och den pastellaktiga koloriten känns främmande för hans palett. Vi ser här en ung kvinna som förstrött plockar med vindruvorna på fatet framför sig samtidigt som ett uppassande gossebarn – en amorin? – sträcker fram ännu ett fat med frukt. Kanske är det Venus själv som vilar en varm sommardag? Färgerna går i grönt, rosa, lila och orange och man kan nästan känna värmen och sommarvinden som smeker över hennes vita kropp.

"Sommar" ingick i den serie om nio målningar med liknande motiv, färgval och storlek (däribland "Venus med amoriner" och "Skördande amoriner") som var i konstnären Isaac Grünewalds ägo vid dennes död 1946. De två konstnärerna lärde känna varandra när de bägge två undervisade på Konstakademien.