690660

1035. PEHR HILLESTRÖM, "En som låter raka sig" & "En man utdrar en tand på en annan" (2).

Ett par. Tandläkaren signerad Hilleström f. och daterad 1800. Uppfodrade dukar, vardera 51 x 42 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis Auktioner, auktion nr 346, 11-13 April 1951, kat nr 27 och kat nr 28, avbildade plansch 3.
Tidigare i dr Carl Wettergrens samling, Arboga.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
140 000 - 160 000 SEK/14 957 - 17 094 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
147 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 21 april 1929, kat nr 189-190. ("En som låter raka sig"), ("En man utdrar en tand på en annan")

Kirjallisuus

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol I, 1929, kat nr 77 och 78 ("Barberare och fältskär").
Upptagna i konstnärens egenhändiga förteckning, kat nr 868 och 891.

Lisätietoja

A tergo numrerade #4 och #5.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili