690660

1035. PEHR HILLESTRÖM, "En som låter raka sig" & "En man utdrar en tand på en annan" (2).

Ett par. Tandläkaren signerad Hilleström f. och daterad 1800. Uppfodrade dukar, vardera 51 x 42 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Bukowskis Auctions, auction no 346, 11-13 April 1951, catalogue no 27 and 28, plate 3.
Earlier in Doktor Carl Wettergrens collection, Arboga, Sweden.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
140 000 - 160 000 SEK/14 957 - 17 094 EUR
Vasarahinta
120 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Sweden, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 March - 21 April 1929, catalogue no 189-190. ("En som låter raka sig"), ("En man utdrar en tand på en annan").

Kirjallisuus

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", Volume I, 1929, catalogue no 77 and 78 (there called "Barberare och fältskär").
In the artists own list of works as catalogue no 868 and 891.

Lisätietoja

On verso numbered #4 and #5.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 (0)8 614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili