690742

1050. PEHR HILLESTRÖM, "Gosse som tecknar med rödkrita".

Uppfodrad duk 34 x 40 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK/5 341 - 6 410 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
61 250 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, jfr med den upptagen i förteckningen, kat nr 25, sid 206. ("I ritskolan").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol II, 1929, troligen densamma som Cederbloms förteckning nr 23 ("Gosse som tecknar med rödkrita").

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili