690698

1051. PEHR HILLESTRÖM, "En som stryker och en som stickar" Interiör från Näs herrgård.

Utförd omkring 1775. Duk 39,5 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Silfverstolpska samlingen på Näs, Uppland.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK/13 354 - 16 025 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
153 125 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 21 april 1929, kat nr 19. ("En som stryker och en som stickar")

Kirjallisuus

Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, Upptagen i förteckningen, kat nr 18, sid 204. ("Strykerska"). Pendang till kat nr 17 ("Bykerskor").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i Cederbloms förteckning kat nr 23, avbildad bild 13.
Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning kat nr 98 ("En som stryker och en som stickar").

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili