690698

1051. PEHR HILLESTRÖM, "En som stryker och en som stickar" Interiör från Näs herrgård.

Utförd omkring 1775. Duk 39,5 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK/13 355 - 16 026 EUR
Vasarahinta
125 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 March - 21 April 1929, catalogue no 19. ("En som stryker och en som stickar").

Kirjallisuus

Osvald Sirén, "Pehr Hilleström dä", 1900, listed as catalogue no 18, p. 204. ("Strykerska"). Pendant to catalogue no 17 ("Bykerskor").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, listed as catalogue no 23, ill. no 13.
In the artists own list of work as catalogue no 98 ("En som stryker och en som stickar").

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 (0)8 614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili