690721

1052. PEHR HILLESTRÖM, Högläsning i ljusets sken.

Enligt uppgift signerad Hilleström och daterad f.1805. Duk 41,5 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, auktion 393, hösten 1973, kat nr 56.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
90 000 - 100 000 SEK/9 615 - 10 683 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
153 125 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Täydennyslista

Signerad Hilleström och daterad 1805.

Kirjallisuus

Möjligen upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning kat nr 987 eller 988.

Lisätietoja

A tergo påskrift: Martin. Opus Ejus Optimum

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Johan Jinnerot

Tukholma

Johan Jinnerot
Asiantuntija – vanha taide

+46 8-614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili