1107
735530

Peter Paul Rubens, hänen seuraajansa

(Belgia, 1577-1640)
Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
(Belgia, 1577-1640)

Julius Cesar, Augustus, Tiberius, Caligula, Claudius, Nero, Gaba, Otho, Vitellus, Titus & Domenitanus (11)

Panel, each 64 x 51 cm.

Smärre strödda färgbortfall, ex. längs ramkanter.
Diverse strödda skrapmärken.
Strödda retuscher, bl.a. längs sprickor.
Pannåerna ställvis buckliga och förstärkta på baksidan.

Alkuperä - Provenienssi

Rapps Konsthandel, Stockholm, Sweden (reportedly acquired from a private english collection).
(Probably) John Bernström, Tidö castle (probably acquired from Rapps Konsthandel).
Private Collection.