1168
691738

A Gustavian late 18th century poudreuse by Lorentz Hallmén, master 1777.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Length 64, width 41, height 72 cm. Key included.

Renovated, alterations, additions, part of veneer mould missing.

Alkuperä - Provenienssi

I låda påskrift "Egdes 1902 af Aug. Kullberg Katrineholm. Köpt fr. Maglö", numrerad "No 149". Även med pappersetikett "Af Aug. Kullberg, Katrineholm inköpt från afl. Kabinettskammarherren Louis Wredes Sterbhus å Maglö säteri år 1902".

Muut tiedot

Lorentz Hallmén var lärling hos sin halvbror Anders Hallmén 1760-64. På denna auktion finns möbler av båda halvbröderna vilket ger tillfälle att se hur Lorentz hade lärt sig göra inläggningar snarlika Anders intarsiamotiv.

Medföljer en redogörelse av Marshall Lagerquist på Nordiska museet om de reparationer som har gjorts av bordet.