853
721131

Johan Krouthén

(Ruotsi, 1858-1932)
Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 700 - 14 000 USD
Vasarahinta
115 000 SEK
Johan Krouthén
(Ruotsi, 1858-1932)

"Villa Björkbacken"

Signed Johan Krouthén. Executed in 1889. Canvas 35.5 x 49.5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Mrs. Karin Linde, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, Sale 522, "Internationella Höstauktionen", 4-6 Dec 2001, lot 118.
Private collection, Sweden.

Näyttelyt

Riksförbundet för bildande konst, exhibition 129, "Den sköna verkligheten. Realism från 1700-talet till våra dagar", Stockholm, 1954.
Länsmuseet, Linköping, Sweden, "Johan Krouthen", 10 May - 16 Aug 1981, no. 41.
Östergötlands Läns Museum, Sweden, "Johan Krouthén - den ljusa idyllens mästare", 1994.

Kirjallisuus

Gunnar Lindqvist, "Johan Krouthén - den ljusa idyllens målare", 1994, illustrated p. 54.