935
734139

Jenny Nyström

(Ruotsi, 1854-1946)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Jenny Nyström
(Ruotsi, 1854-1946)

Boy with a Christmas tree

Signed Jenny Nyström. Watercolour and gouache 28 x 18 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Beijers Auktioner, Stockholm, "Vårauktion", 25-27 April 1990, lot 404.
Private collection (acquired at the above Sale).

Kirjallisuus

Stig Lindholm, "Jenny Nyströms samlade verk. Med penseln som trollspö. Del I - Årssignerad konst, böcker, kalendrar och tidningar", 2004, listed in the catalogue p. 285 ("Pojke i röd luva, röda vantar och träskor, håller en liten gran över axeln, snöyra"), no. 22 and illustrated din colour p. 283.