107
763432

Eric Grate

(Ruotsi, 1896-1983)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
21 900 - 26 200 EUR
23 000 - 27 700 USD
Vasarahinta
210 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Eric Grate
(Ruotsi, 1896-1983)

"Rituell Dans II (Danse Rituelle)"

Group of 6 sculptures. Executed in 1959-60. Granite. Height 62 cm each.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired at The Art Institute of Chicago in 1964.
Christie's, New York, sale 2644, 16 July 2012, cat no. 151.
Private collection, Sweden. (Acquired at the above).

Näyttelyt

Norrköpings Museum, "Eric Grates metamorfoser", 24 September - 19 October 1960, cat no. 37.
Musée National D'art Moderne, Paris, "Eric Grate", 22 March - 15 April 1963, cat no. 54.
Musée d'lxelles, Bryssel, "Eric Grate", 7 June - 7 July 1963, cat no. 54.
National Hoger Instituut en Koninklijke Academie van Antwerpen, 23 July - 18 August 1963, cat no. 54.

Kirjallisuus

Pontus Grate och Ragnar von Holten "Eric Grate", 1978, p. 108.

Muut tiedot

På 1950-talet började Eric Grate arbeta med ett av sina mäktigaste projekt, ”Rituell dans”. I skulpturgruppen kom han att fullt utveckla sina tankar om hur enskilda skulpturer kan röra sig mot varandra och bli till en gemensam rörelse. Dansen och den rytmiska musiken hade alltid varit ett betydande inslag i Eric Grates konstnärliga värld, men med denna skulpturgrupp nådde han en ny magisk nivå.
I det första utkastet i akvarell är det sju dansande jungfrur, men i bronsgruppen 1956 har antalet reducerats till sex gestalter och en har blivit man iförd en djurmask. 1959-60 tillkommer så den slutliga versionen i granit där gestalterna har blivit kraftigt stiliserade. Att de är så starkt stiliserade var en nödvändighet eftersom Grate avsåg att de skulle utföras i övernaturlig storlek(4 meter) till en ”skulpturpark” där besökarna skulle kunna delta i en formation som ständigt förvandlas, en metamorfos med komponenter av levande människor och skulpturala element. Hans vision var att de dansande fetischerna skulle hänge sig totalt till rytmen och hamna i en festlig backanal. ”Rituell dans II” inköptes 1964 till The Art Institute of Chicago. På 1960-talet ställdes gruppen ut på ett flertal utställningar, bl a Musée National d’Art Moderne i Paris 1963.