172
756277

Ann Edholm

(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)
Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Vasarahinta
200 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Ann Edholm
(Ruotsi, Syntymävuosi 1953)

"At The Back Of Silence I"

Signed Ann Edholm och daterad 2009 a tergo. Oil on canvas 262 x 232 cm. From the series "Tongue on the Tip".

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Nordenhake, Berlin/Stockholm.
Private collection, Stockholm.

Näyttelyt

The Stenersen Museum, Oslo, "Carnegie Art Award 2012", 18 November 2011 - 29 January 2012. The exhibition travelled to Stockholm, Helsinki and Lyngby in Denmark.
Galerie Nordenhake, Berlin, "At The Back Of Silence", 7 March - 25 April 2009.

Kirjallisuus

Tom Sandqvist (ed), "Ann Edholm 2001-2011. Kropp och språk, rum och bild", 2012, illustrated on spread 218-219.
"Carnegie Art Award 2012", 2011, catalogue, illustrated on spread p. 64-65.

Muut tiedot

2012 tilldelades Ann Edholm Carnegie Art Awards andrapris. Hon har även fått det prestigefulla uppdraget att utsmycka FN:s ECOSOC-sal i New York. Utsmyckningen består av en stor ridå, i vitt och orange, som hänger längs fönsterväggen i salen. Edholm var professor i måleri vid Kungliga Konsthögskolan 1992–1998 och är sedan 1999 medlem av Konstakademien. Edholm har haft flertalet separatutställningar såväl inom Sverige som internationellt. Hon finns representerad i samlingarna hos, bland annat, Moderna Museet, Norrköpings Konstmuseum, Malmö Museum och Göteborgs Konstmuseum.

READ THE ARTICLE