210
787913

Liu Ye

(Kiina, Syntymävuosi 1964)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Vasarahinta
310 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet

Liu Ye
(Kiina, Syntymävuosi 1964)

Untitled

Signed Liu Ye and dated 06. Mixed media on panel 34.8 x 25 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the artist.
Private collection, Sweden.

Muut tiedot

Liu Ye (född 1964 i Beijing) arbetar med ett konstnärligt språk vars inspiration oerhört tydligt går att finna i barndomens gömda böcker. Fadern var barnboksförfattare och under kulturrevolutionen tvingades han gömma förbjuden västerländsk litteratur i en kista i hemmet. Det rörde sig bl a om sagor av HC Andersen, böcker av Alexander Pushkin och klassiker som Anna Karenina av Leo Tolstoy. I en tid då flera generationer kineser indoktrinerades i att vörda det inhemska, fann Lie Ye utrymme för strövtåg i fantasin i just dessa förbjudna böcker. De gav honom kraft och styrka att längta bortom det normativa och han kom som vuxen också att söka sig till ett, i kinesiskt perspektiv, europeiskt uttryck. Intresset för konsten kom i tidig ålder och redan som tioåring fick Liu Ye ta lektioner i teckning. Under studietidensom ung vuxen i Beijing, vid institutionen för industridesign, upptäckte Liu Ye den modernistiske mästaren Piet Mondrian. Detta blev ett avgörande möte och fascinationen för det enkla och klara linjespråket går att än idag följa i Liu Yes verk. Han reste till Europa för vidare studier, först i Berlin och sedan vid Rijksacademie i Amsterdam.

Det som skiljer Liu Ye från många av hans samtida kinesiska konstnärskollegor är att han aldrig varit intresserad av att använda konsten i uttalat politiska syften. Ilskan har aldrig funnits i Liu Yes bildvärld, något som präglade så många efter massakern vid Himmelska Fridens torg. Märkligt kan tyckas, men Liu Ye har istället valt att fokusera på drömmarnas kraft och individens möjlighet att sträcka sig bortom kollektivismens bojor. Vermeers stillsamma och upphöjda målningar tjänade som inspiration under studietiden i Europa, det gjorde även konstnärer som Paul Klee och René Magritte. Det kulturella arvet och det europeiska inflytandet har tillsammans bidragitt till Liu Yes renodlade konstnärliga språk. Det aktuella verket är ett väldigt fint exempel på de flickor som började befolka konstnärens bilder på 2000-talet. De är ofta frontalt avbildade och och det finns ofta ett surrealistiskt drag, vilket gör att de inte är helt lätt att förhålla sig till. Flickan med förbundna ögon tycks nöjd över att befinna sig i sin egen värld och den reducerade rumsligheten skapar ett måleri som ligger på ytan. Trots det, har Liu Ye lyckats med konststycket att i det teckningsartade måleriet skapa ett rum för gränslösa drömmar och möjligheter.

Liu Ye har ställts ut flitigt runtom i världen och han är representerad av bl a Sperone Westwater, New York. Detta är första gången ett verk av Liu Ye säljs på auktion i Sverige.