225
774349

Lena Cronqvist

(Ruotsi, Syntymävuosi 1938)
Lähtöhinta
10 000 000 - 12 000 000 SEK
887 000 - 1 060 000 EUR
926 000 - 1 110 000 USD
Vasarahinta
9 200 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lena Cronqvist
(Ruotsi, Syntymävuosi 1938)

"Trolovningen"

Signed Lena Cronqvist and dated 1974 - 75. Canvas 169 x 125 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Doktor Glas, Stockholm, 1975.

Näyttelyt

NUNSKU, "5x1000 år/5x1000 ans/5x1000 Jahre", the exhibition travelled to, among others, Moderna Museet, 1979, illustrated p. 4.
Lunds Konsthall, "Lena Cronqvist", 3 October - 1 November 1981, cat. No. 16.
Konstakademien, Stockholm, "Lena Cronqvist Retrospektivt och aktuellt", touring exhibition produced by Sveriges Allmänna Konstförening, 7 - 29 March 1987, cat. No. 25.
Västerås Konstmuseum and Galerie Belle, Västerås, "Lena Cronqvist Retrospektivt och aktuellt", Sveriges Allmänna Konstförening, 4 - 20 April 1987.
Länsmuseet, Gävle, "Lena Cronqvist Retrospektivt och aktuellt", Sveriges Allmänna Konstförening, 3 May - 8 June 1987.
Skövde Konsthall, "Lena Cronqvist Retrospektivt och aktuellt", Sveriges Allmänna Konstförening, July - August 1987.
Västerbottens museum, Umeå, "Lena Cronqvist Retrospektivt och aktuellt", Sveriges Allmänna Konstförening, 5 September - 18 October 1987.

Sundsvalls museum, "Lena Cronqvist Retrospektivt och aktuellt", touring exhibition Sveriges Allmänna Konstförening, 31 October - 13 December 1987.
Norräna Husid, Island, "Lena Cronqvist", 18 June - 10 July 1988, cat. No. 11.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Lena Cronqvist", 2 September - 16 October 1994, cat. No. 131, on display in room No. 7.
Konsthallen, Gothenburg, "Lena Cronqvist", 22 October - 30 November, 1994.
Nationalmuseum, Stockholm, "Ansikte mot Ansikte - porträtt från fem sekel", 4 October 2001 - 27 January 2002, cat. No. 146.

Kirjallisuus

Göran Tunström, "Svartsjukans sånger. Dikter", Stockholm, 1975, illustrated.
Galerie Belle och Carl-Johan Bolander, "Lena Cronqvist", essays and poems by Tobias Berggren, Lena Cronqvist, Göran Sonnevi and Göran Tunström, 1979, illustrated on fullpage in colours p. 91.
J. Veiteberg, "Skaping eller gjenskapin. Nokre tolkingsproblem i samband med Lena Cronqvist sine bilete", Kunst og Kultur, No. 2, 1983, p. 113-128.
M-B Wadell, "Om att söka sitt jag. Ett tema i Lena Cronqvists konst", Konsthistorisk Tidskrift, No. 1, 1986, p. 27-37.
Göran Nilsson (ed), ”Lena Cronqvist: retrospektivt och aktuellt”, Exhibition catalogue Sveriges Allmänna Konstförening, 1987, illustrated on fullpage p. 12.
Adalsteinn Davidsson, ”Lena Cronqvist”, exhibition catalogue Norräna Husid, 1988, illustrated on fullpage p. 17.
Göran Ståhle, "Förvandlingens konst - vad parafrasen berättar", 1992, illustrated p. 52 - 60, 91f.
Galleri Lars Bohman, "Lena Cronqvist Målningar 1964-1994", 1994, essay by Ingela Lind, illustrated on fullpage in colours p. 89.
M Sandqvist, "Bröllopet stod i ägget - alkemiska variationer hos Göran Tunström och Lena Cronqvist", 1995, illustrated p. 91-116.
Görel Cavalli-Björkman and Eva-Lena Karlsson, ”Ansikte mot ansikte: porträtt från fem sekel”, 2001, exhibition catalogue Nationalmuseum, illustrated in colour p. 173.
Sveriges Allmänna Konstförenings year book 2003, "Lena Cronqvist", illustrated in colours p. 67, detail p. 66.

Muut tiedot

-När du möter målningen nu, ser du en bild som handlar om samhällets konventioner eller ser du snarare en bild som föreställer dig och Göran?
-Jag ser van Eycks målning.

Frågan är min och svaret är Lena Cronqvists. Vi möts för att samtala om hennes målning ”Trolovningen”, denna centrala och ikoniska målning som Lena Cronqvist målade i ateljén på Koster i mitten av 1970-talet med influenser från den långa resan till Sydamerika i färskt minne. Alla med det minsta intresse för konst bär målningen på näthinnan, det är som om den finns i en gemensam bildbank, som en samtida och sentida syster till Jan van Eycks målning som anses skildra paret Arnolfinis trolovning. Lena Cronqvist svarade på min fråga utan att blinka. Det är klart att det inte handlade om henne och maken Göran Tunström. Att hon använde honom som modell var bara praktiskt, han fanns ju där. Att kvinnan i målningen uppbär likheter med konstnären själv är inte heller märkligt, att använda sig själv som modell är enkelt eftersom modellen alltid finns tillgänglig. Och att hon som konstnär genom sina verk samtalar med äldre konstnärskollegor är högst naturligt. Säg den konst som uppstår ur ett vakuum. Det slående med Lena Cronqvists mästerverk är den förtätade relevansen, alltid kommer människan att förhandla med sig själv och sina övertygelser för att kunna förhålla sig till sin omgivning. Vad står jag för, vem är jag och vad vill jag. Jan van Eyck ställde frågorna vid 1400-talets mitt och Lena Cronqvist gjorde detsamma femhundra år senare.

Lena Cronqvists förhållande till måleriet är högst pragmatiskt, de vid en första anblick högst personliga motiven till trots. Måleriet ska göras. Och så har det nog alltid varit. Hon har som konstnär målat sig igenom livets bergochdalbana och har genom de egna upplevelserna kommit åt något djupt mänskligt. Vi möter våra egna drömmar och farhågor i hennes verk, vi möter minnen, förhoppningar och rädslor. Men framförallt möter vi lusten till livet. För hur sneda och illvilliga blickar vi än mött i hennes svårfångade flickor, både i målningar och i skulptural form, så finns hos dem alltid ett drag av humor och lust. Och hur mycket allvar det unga paret i ”Trolovningen” än utstrålar, så är det till mitten av målningen vår blick till sist dras. Till den runda spegeln där konstnären räcker ut tungan åt oss. Låt dig inte tyngas av konventionens allvar, tycks Lena Cronqvist säga. Lev!

Anna Persson i samtal med Lena Cronqvist, mars, 2016.

READ THE ARTICLES
FILM