Ei yhteyttä palvelimeen
230(783039)
Torsten Andersson(Ruotsi, 1926-2009)
Untitled
Ei myyty
Lähtöhinta
160 000 - 180 000 SEK

Untitled

Signed Torsten Andersson and dated 89 on verso. Canvas 127.5 x 127 cm.

Muut tiedot

"Vad var det som hände år 1966? Jag befann mig plötsligt i en total ensamhet och ödslighet. Någon skrev nyligen att jag misslyckades med att reformera Konsthögskolan. Att man inte kan undervisa när man inte vet vad man vill. Det är inte sant. I konsten fanns inte någon gemensam norm för vad vi skall vilja som individer och lärare och det kommer inte att finnas så länge det demokratiska samhället består. Vi måste alla återskapa språket. Språket måste upptäckas på nytt ”från den första bokstaven till den sista”, säger Picasso. ”Från och med van Gogh är vi – oavsett hur stora vi må vara i viss mening autodidakter – man skulle nästan kunna säga primitiva målare. Målaren lever inte längre inom en tradition”. Fastän denna konstsyn funnits i ett halvt sekel var den obefintlig på Konsthögskolan i Stockholm år 1960 när jag tillträdde min tjänst. Det var på dessa villkor jag arbetade. Jag misslyckades inte. Jag lade grunden åt de förändringar som följde. Det var andra krafter som drev ut mig i kylan. Jag gick min väg när simpla, världsliga händelser kolliderade med min ambition som målare.
Den bästa konsten griper in i ett konsthistoriskt förlopp. Min egen merit som konstnär är att jag försökt gripa in i ett sådant förlopp. 1966 drog jag en avgörande slutsats av min egen söndring, av den delning som tydligt framgår av Källan 1962. En delning som klöv måleriet i två oförenliga delar. 1966 lät jag den ena delen, den fiktiva delen, avbilda den andra konkreta delen, därmed helades det söndrande måleriet på ett sätt som innebär en konsekvent återerövring av stafflimåleriet som konstart vid en tidpunkt då denna konstart precis börjat krackelera. I dag fyrtio år senare framstår slutsatsen radikal och berättigad."
TA (Torsten Andersson)

Text från Moderna museets hemsida från utställningen "Modernautställningen", 2006.

Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Anette Harboe Flensburg, "Projekt stedet II/Del III".
1698688
Anette Harboe Flensburg
"Projekt stedet II/Del III".
Ei tarjouksia
1p 7 h
Lähtöhinta
14 000 SEK
Camilla Løw, Untitled.
1680868
Camilla Løw
Untitled.
Ei tarjouksia
4p 12 h
Lähtöhinta
15 000 SEK
Kirsten Ortwed, "Fläche auf Sockel".
1698347
Kirsten Ortwed
"Fläche auf Sockel".
Ei tarjouksia
6p 10 h
Lähtöhinta
8 000 SEK
Yrjö Edelmann, untitled.
1702178
Yrjö Edelmann
Untitled.
Ei tarjouksia
6p 12 h
Lähtöhinta
20 000 SEK
Tomasz Holuj, The orchestra.
1694772
Tomasz Holuj
The orchestra.
Ei tarjouksia
7 h 28m
Lähtöhinta
3 000 SEK
Pentti Kaskipuro, Hahmo.
1702452
Pentti Kaskipuro
Hahmo.
Ei tarjouksia
3p 7 h
Lähtöhinta
300 EUR
Giuseppe Amadio, "Cruso".
1695347
Giuseppe Amadio
"Cruso".
Ei tarjouksia
2p 12 h
Lähtöhinta
10 000 SEK
Dale Patrick Chihuly, Nimetön.
1702410
Dale Patrick Chihuly,
Nimetön.
Ei tarjouksia
6p 11 h
Lähtöhinta
1 200 EUR