232
790961

Wolfgang L Cihlarz Salomé

(Ruotsi, Syntymävuosi 1954)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
65 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Wolfgang L Cihlarz Salomé
(Ruotsi, Syntymävuosi 1954)

"You?"

Signed Salomé and dated -83. Mixed media on canvas 183 x 183 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Bischofberger, Zürich.

Muut tiedot

Under 1970-talet kom Västberlin att bli samlingsplatsen för europas nya generation konstnärer och musiker som var redo att göra upp med efterkrigstiden. Det var hit Wolfgang Ludwig Cihlarz anlände 1973 och kort därefter antog sin pseudonym Salomé.
Han tog starka intryck av stadens frisläppta nattliv, de unga radikala politiska strömningarna och inte minst den öppna gayscenen. Tillsammans med bl.a. Rainer Fetting, Helmut Middendorf och Elvira Bach ingick han i konstnärsgrupperna "Heftige Malerei" och "Junge Wilde" (även kallad "Neue Wilde") som karaktäriserades av ett expressivt måleri i starka färger och breda penseldrag. I sin konst fångar Salomé livet och människorna i Berlin i en uppriktig och personlig ton.