94
650072

Tom Sandberg

(Norja, 1953-2014)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Tom Sandberg
(Norja, 1953-2014)

Untitled, 1989.

Signed Tom Sandberg and dated 1989, and marked 11.50. Vintage. Gelatin silver print, image 28.5 x 43.3 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired from the artist.
Collection Karin & Lars Hall.

Muut tiedot

Tom Sandberg (1953-2014) var en av de främsta samtida norska konstnärerna, och han har sedan slutet av 1970-talet haft en betydande inverkan på fotografi som konstnärligt medium. Hans bilder har vunnit internationellt erkännande genom utställningar på prestigefyllda gallerier och museer. Hans första separatutställning i USA hölls till exempel på MoMa P.S.1 Contemporary Art Center i New York våren 2007. Hans bilder finns i ett antal nordiska, europeiska och amerikanska välrenommerade konstsamlingar. Tom Sandberg arbetade genomgående med svart-vita bilder, utforskandet av den fotografiska bilden som medium går som en röd tråd genom både abstrakta och figurativa motiv. Hans verk fångar det unika i det vanliga, och berör vår grundläggande mänskliga erfarenhet och bilduppfattning med stor känslighet.