519
774515

Ephraim Ståhl

(Ruotsi, 1767-1820)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Vasarahinta
36 000 SEK
Ephraim Ståhl
(Ruotsi, 1767-1820)

A late Gustavian armchair by Ephraim Ståhl (1767-1820).

Carved mahogany on a birch carcass. Signed on the back legs "ES".

One back leg with repair.

Muut tiedot

EPHRAIM STÅHL (1767-1820), KUNGLIG HOVSTOLMAKARE

Ephraim Ståhl samarbetade bl.a. med Stockholms stadsarkitekt Carl Christoffer Gjörwell. Efter sex år som mästare hade han stadens största verkstad. 1809 hade han nio gesäller och tre lärlingar (att jämföra med de flesta verkstäder som hade mellan 1-4 gesäller). Ståhl var förmodligen en av de första att applicera pastellagedekor på sittmöbler i slutet av 1700-talet och tidigt 1800-tal. Materialet hade introducerats av Louis Masreliez som hämtat kunskapen från Frankrike och som dekorerat väggar på Gustav III:s Haga i början av 1790-talet.
EPHRAIM STÅHLS PRODUKTION I URVAL:
1800-01 utförde han möbler till Hertig Karls (senare Karl XIII) Rosersberg.
Haga slott 1805, Gjörwell stod för inredningen, Ståhl levererade ”skinnklädda karmstolar i fransk fason” och mahognybetsade romerska fåtöljer
Gripsholm 1803, drottning Fredrikas audiensrum: en soffa och tolv fåtöljer.
Rosersberg 1809-10, drottning Hedvig Elisabeth Charlottas paradsängkammare. Gjörwell och Ståhl samarbetade. Fåtöljer av mahogny med förgyllda bronsbeslag (delar av möbeln står idag på Prins Eugens Waldemarsudde).
Krigskollegium 1805 ”12 romerska fauteullier betsade med mahogenijFörnisa”.
Tillverkade även möbler till Kammarrätten, Svea Hovrätt, Generaltullstyrelsen och Brandkontoret.
Ur fordringar i Ståhls dödsbo kan man utläsa exempel på vad han tillverkade och vilka hantverkare som hade utfört jobb för honom 1820:
1 mahogene säng uti fransk facon, en soffa, sex fåtöljer, två byråar och ett matbord, allt av mahogny.
Bildhuggaren Eric Österberg och Anders Nordin
Bronsfabrikör Eric Talén tar upp mässingsornament till möbler såsom vindruvs- och eklöv- och sfinxornament. Även bronsfabrikör Carl Henric Brolin metallbeslag till Ståhl som visar att Ståhl förmodligen inte bara sålde sittmöbler.
Hovmålaren Carl Fr. Torsselius målade 42 stolar i ”Mahogny Couleur” och fernissade med Bernstensfernissa (Mahognyfernissade möbler var ett billigare alternativ till dyrbara möbler av mahogny, som det även var lyxskatt på).
En rad olika tapetserare och snörmakare för stoppning och klädsel av möblerna, samt förgyllare och målare.