Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
530
728299

Six matched Gustavian late 18th century armchairs.

Lähtöhinta
60 000 - 70 000 SEK
5 690 - 6 640 EUR
6 520 - 7 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Tre gråmålade och tre vitmålade. Bladsnitt. Två signerade med Joseph Rustes (mästare i Stockholm 1772-1792) runda stämpel.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt familjetradition inköpt på Sophie Hagmans auktion av grosshandlare Sven Ulrik Palm (1787-1861), som hade möbeln på sommarstället Täckaudden på Djurgården. Därefter i arv inom släkten till nuvarande ägare.

Muut tiedot

Sophie Hagman, född Anna Sophia Hagman 1758 i Eskilstuna, död 6 maj 1826 i Stockholm, var en svensk balettdansös. Hon var officiell mätress till prins Fredrik Adolf av Sverige, Gustav III:s bror, mellan 1778 och 1793.